Plateletler vücudumuzdaki iyileştirici, onarıcı hücrelerdir. Sizden alınan kanınızdan özel ayraçları olan tüpler ve özel santürfüjlerle elde edilen platelet konsantrelerinin onarım istenene bölgeye uygulanması işlemidir. Platelet hücreleri ve yıkım ürünü olan büyüme faktörleri onarımı gerçekleştirmektedir. Tıbbi bir işlemdir.

Günümüzde vücudumuzda birçok alanda kullanılmaktadır ve bilim adamları tarafından sürekli yeni uygulama alanları oluşturulmaktadır.

Gençleştirme ve canlandırma amacı ile yüz bölgesinde, boyun, eller, dekolte bölgesinde kullanılmasının yanı sıra saçların canlandırılmasında, vücutta çatlaklarında, cilt hasarları, akne skarları, derin lekelerin giderilmesinde, yüz el ve boyundaki ince çizgilenmelerin giderilmesinde (mimik çizgileri hariç) PRP etkili bir şekilde kullanılmaktadır. Ortopedi de bazı kas, eklem hastalıkları ve yara iyileştirmede de yoğun bir şekilde kullanılmaktadır.

PRP cilt uygulamalarında onarım ve geri kazanım anlamında çok başarılı bir uygulamadır. Cildimizin zaman içerisinde kaybettiği kollajen ve elastin liflerini kaybettiği için elastikiyet azalmakta ve sarkmalar başlamaktadır. PRP kollagen yapımını tetikleyen önemli bir uygulama olduğu için elastikiyetin geri kazanılmasını sağlamaktadır. Buda ince kırışıklıkları toparlamakta ve cilde canlılık kazandırmaktadır

PRP cildinize yapılabilecek önemli bir yatırımdır. Herhangi bir cilt problemi olmayan bireylere bile 30 lu yaşlarda bir kür PRP yaptırması önerilmektedir. Cildin yıpranmaya başlayan orta tabakasını geliştirerek cilt kalınlığını önceki haline getirmekte yani kalınlaştırmaktadır.

PRP cilt hasarı onarımlarında, cilt elastikiyetinin artırılması ve derin cilt lekelerinin giderilmesi amacı ile her yaşta yapılabilen bir uygulamadır.

Uygulama sizin kanınızdan elde edilen plateletlerin cildinize enjekte edilmesi işlemidir. Yaklaşık 20-30 dakika süren ve genel olarak ayda bir tekrar edilen bir uygulamadır. Bir kür kişiye göre değişken olup 3-5 seans arası değişmektedir.

İlk fark edilen etki cildin parlaması ve cilt yüzeyinin canlı görülmesidir. Daha sonra elastikiyet artışı oluşmakta ve cilt genç görünüme kavuşmaktadır.

PRP uygulaması ileri yaşlarda yeterince sonuç vermeyebilmektedir. Bunun nedeni Platelet hücre sayısındaki azalmaya bağlıdır. Bu nedenle ileri yaşlarda uygulama yapılmadan önce mutlaka test yapılarak platelet hücre sayısının yeterli olup olmadığı değerlendirildikten sonra uygulama yapılmalıdır.

PRP uygulaması geçici zamanlı bir uygulama değildir. Ancak zaman devam ettiği için ciltteki yıpranma devam edecek ve destek uygulamalara ihtiyaç oluşacaktır.