Hakkında toplum tarafından efsaneler yaratılan bir uygulama yada bir madde gibi sunulsa da orijini protein kökenli bir ilaçtır.

Türkiye de Botox (onabotulinum toksin A) ve Dysport (Clostridium botulinum tip A toksin) formları bulunmaktadır. Her iki formda aynı amaçlar için kullanılmaktadır.

Botoks uygulaması tıbbın tüm alanlarında kasların hareketlerini azaltarak ya da durdurarak elde edilen faydaya dayanır. Bu amaçlarla botoks kasların spazmlarını azaltarak bizlere sonuçlar oluşturur.

Felç, serebral palsi, yutma güçlükleri, şaşılık, diş gıcırdatma gibi hastalıkların tedavisinde yıllardır ilaç olarak kullanılmaktadır. Son yıllar da migren tedavisindeki uygulama yine yaygın olarak hayatımıza girmiştir.

Estetik ve kozmetik alanda da el, ayak, koltukaltı terlemeleri ve yüzümüzde oluşan mimik kırışıklıklarında kullanılmaktadır.

Gençleşme amacı ile gülünce göz kenarlarımızda oluşan kaz ayağı çizgilenmelerine, kızınca oluşan kaş arası ya da ortası çizgilenmelerine, şaşırdığımızda ya da kaşlarımızı kaldırdığımızda oluşan alın çizgilenmelerimizin giderilmesinde kullanılmaktadır.

Estetik anlamda yüz kaslarında burun ucu kaldırma, yüz daraltma, mutsuzluk çizgilerinin azaltılması, dudak üstü çizgilerinin azaltılması, gülünce diş etlerinin görünmesi ve boyun görünümünün düzeltilmesi gibi alanlarda da standardize edilmese de uygulamalar yapılmaktadır.

Botoks yaptırmak için ihtiyacınızın olup olmadığını belirlemek son derece basittir. Ayna karşısında yapacağınız gülme kızma ve kaş kaldırma hareketlerinde sizi rahatsız eden görüntü ihtiyaçların oluştuğunu göstermektedir. 2. Aşama ise düşündüklerinizin bir hekim tarafından size uygun olup olmadığının belirlenmesidir.

Botoks uygulaması son derece pratik, ağrısız ve kısa sürede gerçekleşmektedir.

Önemli olan uygulayıcı hekimin sizin yüzünüzün anatomik yapısına uygun bir teknikle uyguluyor olmasıdır. Bu tecrübe ile ve iyi bir anatomi bilgisi ile yapılabilecek bir uygulamadır.

İdeal olanı bir miktar mimiklerinizi kullanarak kırışıklıklardan sizi kurtaran naturel görünümünüzü bozmayan uygulamadır. Son yıllarda bu şekildeki doğal botoks uygulamalarına sanatçı botoksu da denmektedir.

Botoks uygulamasından sonra arzulanan sonuca 7-15 gün içerisinde ulaşılabilmektedir.

Botox tıbbi olarak ihtiyaca göre 2 yaşından itibaren serebral palsili, 12 yaşında şaşılık tedavisin de uygulanabilmektedir. Kozmetik anlamda ise yaşın önemi çok yoktur ihtiyaçların önemi vardır.

Toplumda edinilen birçok yanlış bilgi ile botoxa çok fazla yanlış anlam yüklenmiş durumdadır. Botoks sizi istemediğiniz mimik çizgilenmelerinden kurtaran bir uygulamadır. Daha fazla beklenti yada anlam yüklemek hastaları ve hekimleri yanlış uygulamalara sevk etmektedir.

Etki süresi kişilere göre değişiklik göstermekle birlikte 3-6 ay arasındadır.

Keyifli bir botoks deneyimi yaşamak istiyorsanız uygulama alanlarını ve dozlarını zaten bu anlamda yüksek tecrübeye sahip olan doktorunuza bırakın.

Unutmayın botoks uygulamaları hekimler tarafından yapılması gereken uygulamadır.

Hastanemizde Botox standart uygulamalar şeklinde yapılmamaktadır. Her bir hasta için anatomik yapınıza uygun olarak ayrı ayrı tasarımlar şeklinde uygulanmaktadır.

Cerrahi ve ameliyatsız estetik uygulamalar da City Hospital olarak sizlerin fiziksel kişisel ve toplum içerisindeki sosyal özellikleriniz dikkate alınarak yapılmaktadır.

Yüzünüzün ışığı solmasın

City Hospital Mersin