Botoks

Hakkında toplum tarafından efsaneler yaratılan bir uygulama yada bir madde gibi sunulsa da orijini protein kökenli bir ilaçtır.

Türkiye de Botox (onabotulinum toksin A) ve Dysport (Clostridium botulinum tip A toksin) formları bulunmaktadır. Her iki formda aynı amaçlar için kullanılmaktadır.

Botoks uygulaması tıbbın tüm alanlarında kasların hareketlerini azaltarak ya da durdurarak elde edilen faydaya dayanır. Bu amaçlarla botoks kasların spazmlarını azaltarak bizlere sonuçlar oluşturur.

Felç, serebral palsi, yutma güçlükleri, şaşılık, diş gıcırdatma gibi hastalıkların tedavisinde yıllardır ilaç olarak kullanılmaktadır. Son yıllar da migren tedavisindeki uygulama yine yaygın olarak hayatımıza girmiştir.

Estetik ve kozmetik alanda da el, ayak, koltukaltı terlemeleri ve yüzümüzde oluşan mimik kırışıklıklarında kullanılmaktadır.

Gençleşme amacı ile gülünce göz kenarlarımızda oluşan kaz ayağı çizgilenmelerine, kızınca oluşan kaş arası ya da ortası çizgilenmelerine, şaşırdığımızda ya da kaşlarımızı kaldırdığımızda oluşan alın çizgilenmelerimizin giderilmesinde kullanılmaktadır.

Estetik anlamda yüz kaslarında burun ucu kaldırma, yüz daraltma, mutsuzluk çizgilerinin azaltılması, dudak üstü çizgilerinin azaltılması, gülünce diş etlerinin görünmesi ve boyun görünümünün düzeltilmesi gibi alanlarda da standardize edilmese de uygulamalar yapılmaktadır.

Botoks yaptırmak için ihtiyacınızın olup olmadığını belirlemek son derece basittir. Ayna karşısında yapacağınız gülme kızma ve kaş kaldırma hareketlerinde sizi rahatsız eden görüntü ihtiyaçların oluştuğunu göstermektedir. 2. Aşama ise düşündüklerinizin bir hekim tarafından size uygun olup olmadığının belirlenmesidir.

Botoks uygulaması son derece pratik, ağrısız ve kısa sürede gerçekleşmektedir.

Önemli olan uygulayıcı hekimin sizin yüzünüzün anatomik yapısına uygun bir teknikle uyguluyor olmasıdır. Bu tecrübe ile ve iyi bir anatomi bilgisi ile yapılabilecek bir uygulamadır.

İdeal olanı bir miktar mimiklerinizi kullanarak kırışıklıklardan sizi kurtaran naturel görünümünüzü bozmayan uygulamadır. Son yıllarda bu şekildeki doğal botoks uygulamalarına sanatçı botoksu da denmektedir.

Botoks uygulamasından sonra arzulanan sonuca 7-15 gün içerisinde ulaşılabilmektedir.

Botox tıbbi olarak ihtiyaca göre 2 yaşından itibaren serebral palsili, 12 yaşında şaşılık tedavisin de uygulanabilmektedir. Kozmetik anlamda ise yaşın önemi çok yoktur ihtiyaçların önemi vardır.

Toplumda edinilen birçok yanlış bilgi ile botoxa çok fazla yanlış anlam yüklenmiş durumdadır. Botoks sizi istemediğiniz mimik çizgilenmelerinden kurtaran bir uygulamadır. Daha fazla beklenti yada anlam yüklemek hastaları ve hekimleri yanlış uygulamalara sevk etmektedir.

Etki süresi kişilere göre değişiklik göstermekle birlikte 3-6 ay arasındadır.

Keyifli bir botoks deneyimi yaşamak istiyorsanız uygulama alanlarını ve dozlarını zaten bu anlamda yüksek tecrübeye sahip olan doktorunuza bırakın.

Unutmayın botoks uygulamaları hekimler tarafından yapılması gereken uygulamadır.

Hastanemizde Botox uyguları standart uygulamalar şeklinde yapılmamaktadır. Her bir hasta için anatomik yapınıza uygun olarak ayrı ayrı tasarımlar şeklinde uygulanmaktadır.

Cerrahi ve ameliyatsız estetik uygulamalar da City Hospital olarak sizlerin fiziksel kişisel ve toplum içerisindeki sosyal özellikleriniz dikkate alınarak yapılmaktadır.

Yüzünüzün ışığı solmasın

City Hospital Mersin

Dermal Dolgular

Dolgular genel olarak 3 başlıkta toplanabilir.

Hyaluronik asid dolguları: Hyaluronic asid içerdiğinden en çok tercih edilen dolgulardır. Bitkisel ve hayvansal kökenli olanlar vardır. Hyaluronic asid ihtiva ettiğinden zaten vücudumuzda var olan son derece güvenilir, nasıl davranacağı ve süreci önceden bilinen dolgulardır. Bitkisel kökenli olanlar alerjik reaksiyon oluşturmadığından daha çok tercih edilir.

Yarı kalıcı ve kalıcı dolgular: Daha çok kimyasal içerik ihtiva eden sentetik dolgulardır. Genel olarak vücut deformitelerinde kullanılır. Yıllar içerisinde yüzde oluşacak değişikliklere iyi uyum sağlayamadığı ve reaksiyonlar oluşturabileceği için yüz bölgesinde çok tercih edilen dolgular değildir.

Otogen dolgular: Vücudun kendi yağından elde edilen dolgulardır. Geniş alanda ve fazla hacimde kullanmak için uygundur. Yağ dolgusu kaba bir malzeme olduğu için yüz bölgesinde ince çizgiler için tercih edilmez.

Yüz bölgesi için en ideal dolgu bitkisel kökenli hyaluronic asid dolgularıdır bu nedenle bundan sonra bahsedilen dolgularda hep bu dolgudan bahsedeceğiz.

Dermal Dolgular ayna karşısında hiçbir mimik hareketi yapmadan gördüğünüz sizi mutsuz eden tüm çizgilenmelerde ve dolgunlaşmasını istediğiniz (elmacık kemiği, dudak gibi) alanlarda kullanılabilir.

Dermal dolguların en sık kullanıldığı alanlar

Burun kenarından dudak kenarına inen çizgiler (Nazolabial Çizgiler),

Dudak üstü yada etrafındaki ince çizgiler, sigara çizgileri (smoker line, barkod çizgileri)

Dudaktan çeneye doğru inen sarkma çizgileri, mutsuzluk çizgileri (marionette )

Göz altı ve çevresindeki kırışıklıklar, (Göz altı ışık dolgusu)

Dudak dolgusu. Dudak dolgunlaştırılması.

Elmacık dolgusu ve yanak bölgelerindeki çizgilere

Çene şekillendirme

Alındaki çizgilerde, boyun çizgilerinde, yine boyun  ve ellerdeki buruşma alanlarında

Geniş akne izleri ve travma sonucu oluşan deformite ve asimetrileri

Hyaluronic asid dolguları kıvamlarına göre kendi içinde sınıflanır ve yüzün her bölgesinde farklı kıvamda dolgu kullanılır. Dolguların kıvamları kalıcılık süresini belirleyen en önemli durumdur. Bu nedenle yüz ve boyun bölgesinde kullanılan dolguların ömrü kıvamına göre 6-18 ay sürmektedir. Genel bir tabirle ince çizgiler az kıvamlı dolgularla doldurulduğundan daha kısa ömürlüdür.

Dolgular genel olarak sorun olan her yaşta uygulanabildiği gibi genel olarak çizgilenmelerde 30 lu yaşlarda ihtiyaç duyulan bir uygulamadır. İleri yaşlarda uygulamanın hiçbir mahsuru yoktur. Dudak dolgunlaştırma ve asimetri düzeltimleri ve onarım amacı ile her yaşta kullanılabilmektedir.

Uygulama son derece konforlu, ağrısı çok düşük olup 15 dakika civarı sürmektedir

Dolgu içinde bir çok yanlış bilgi bulunmaktadır. Dolgu yüzü şişiriyormuş, dolgu yapılanlar özellikle dudakta hemen belli oluyormuş, hisleri öldürüyormuş, bir kere yaptırıp devamında yaptırmayınca daha kötü oluyormuş gibi efsanelerin hepsi yanlıştır.

Çizgilere yönelik uygulamalarda sadece çizginin yok olacağını düşünmelisiniz. Daha fazla bir şey oluşmaz. Dudak ve elmacık dolgunlaştırma ise sizin ne kadar dolgunluk istediğinizle ilintili bir durumdur. Talebinizin yüzünüze uygun olup olmadığına doktorunuzun yorumu ile birlikte karar verirseniz herhangi bir sorun yaşamazsınız.

Kaliteli bir dolgu ile yapılan iyi bir uygulamadan sonra hiçbir pürüz oluşmaz ve son derece naturel bir görünüm elde edilir.

Dolgu ve Botoks kararında uygulandığı sürece ifadeyi bozan, yapılınca belli olan uygulamalar değildir.

PRP  – Platelet Rich Plasma – Onarıcı hücre konsantresi

Plateletler vücudumuzdaki iyileştirici, onarıcı hücrelerdir. Sizden alınan kanınızdan özel ayraçları olan tüpler ve özel santürfüjlerle elde edilen platelet konsantrelerinin onarım istenene bölgeye uygulanması işlemidir. Platelet hücreleri ve yıkım ürünü olan büyüme faktörleri onarımı gerçekleştirmektedir. Tıbbi bir işlemdir.

Günümüzde vücudumuzda birçok alanda kullanılmaktadır ve bilim adamları tarafından sürekli yeni uygulama alanları oluşturulmaktadır.

Gençleştirme ve canlandırma amacı ile yüz bölgesinde, boyun, eller, dekolte bölgesinde kullanılmasının yanı sıra saçların canlandırılmasında, vücutta çatlaklarında, cilt hasarları, akne skarları, derin lekelerin giderilmesinde, yüz el ve boyundaki ince çizgilenmelerin giderilmesinde (mimik çizgileri hariç) PRP etkili bir şekilde kullanılmaktadır. Ortopedi de bazı kas, eklem hastalıkları ve yara iyileştirmede de yoğun bir şekilde kullanılmaktadır.

PRP cilt uygulamalarında onarım ve geri kazanım anlamında çok başarılı bir uygulamadır. Cildimizin zaman içerisinde kaybettiği kollajen ve elastin liflerini kaybettiği için elastikiyet azalmakta ve sarkmalar başlamaktadır. PRP kollagen yapımını tetikleyen önemli bir uygulama olduğu için elastikiyetin geri kazanılmasını sağlamaktadır. Buda ince kırışıklıkları toparlamakta ve cilde canlılık kazandırmaktadır

PRP cildinize yapılabilecek önemli bir yatırımdır. Herhangi bir cilt problemi olmayan bireylere bile 30 lu yaşlarda bir kür PRP yaptırması önerilmektedir. Cildin yıpranmaya başlayan orta tabakasını geliştirerek cilt kalınlığını önceki haline getirmekte yani kalınlaştırmaktadır.

PRP cilt hasarı onarımlarında, cilt elastikiyetinin artırılması ve derin cilt lekelerinin giderilmesi amacı ile her yaşta yapılabilen bir uygulamadır.

Uygulama sizin kanınızdan elde edilen plateletlerin cildinize enjekte edilmesi işlemidir. Yaklaşık 20-30 dakika süren ve genel olarak ayda bir tekrar edilen bir uygulamadır. Bir kür kişiye göre değişken olup 3-5 seans arası değişmektedir.

İlk fark edilen etki cildin parlaması ve cilt yüzeyinin canlı görülmesidir. Daha sonra elastikiyet artışı oluşmakta ve cilt genç görünüme kavuşmaktadır.

PRP uygulaması ileri yaşlarda yeterince sonuç vermeyebilmektedir. Bunun nedeni Platelet hücre sayısındaki azalmaya bağlıdır. Bu nedenle ileri yaşlarda uygulama yapılmadan önce mutlaka test yapılarak platelet hücre sayısının yeterli olup olmadığı değerlendirildikten sonra uygulama yapılmalıdır.

PRP uygulaması geçici zamanlı bir uygulama değildir. Ancak zaman devam ettiği için ciltteki yıpranma devam edecek ve destek uygulamalara ihtiyaç oluşacaktır.

Cilt ve Saç Mezoterapisi

Mezoterapi cildin yada saçın ihtiyacı olan maddeleri hayluronik asid, vitaminler, mineraller, enzim, koenzimler, peptidler aminoasitler ve ilaçlardan oluşan karışımların derinin içine iğneyle enjekte edildiği bir yöntemdir. Birçok amaçla uygulama yapılabilmektedir. Cildimize sürülen maddelerin emilimlerinin az olduğu bilinmektedir. Mezoterapi ihtiyaç duyulan maddeleri direk deri içerisine enjekte edildiğinden amaçlanan hedefe kısa sürede ulaşılmaktadır.

Lifting , cildin gerginliğini artırmak, ince kırışıklıkları (mimikle oluşanlar hariç) azaltmak, gözenekleri azaltmak, cilt hasarlarını onarmak, nemi dengelemek, lekeleri azaltmak, cildin sıkılığını ve elastikiyetini artırmak amacı ile uygulama yapılmaktadır. Mezoterapi uygulamalarında temel amaç cildin yıllar içerisinde kaybettiği maddeleri kısa sürede yeniden kazandırmaktır.

Uygulama sonrası immun sistem ve kollajen üretimi uyarılır, cildin yenilenmesi hızlanır, parlak ve canlı bir görünüm sağlanır.

Mezoterapinin en yaygın alanlarından biri de saç canlandırma ve geliştirme amacı ile yapılan uygulamadır.

Yine aynı prensiple saçın ihtiyacı olan vitamin, minerallerin saç derisine enjekte edilmesi prensibine dayanır.

Uygulama 20-30 dakika sürmekte ve seans aralıkları ve sayıları amaca ve uygulama yapılacak kişiye göre değişmektedir. Birkaç seanstan 8-10 seansa kadar yapılabilmektedir. Seans aralıkları haftada bir ya da amaca göre 3 haftada bir de olabilmektedir.

Mezoterapi amaca göre her yaşta uygulanabilir ancak amaç lifting etkisi ise daha çok 40 yaşların başlarından itibaren uygulama yapılabilir. Etki PRP deki gibi geçici zamanlı değildir. Oluşturulan etkinin devamı için aralıklarla destek seanslar uygulanmalıdır.

PRP ile birlikte yapıldığında sonuçlar daha başarılı ve yüz güldürücüdür.

City Hospital Mersin

Lazerin en başarılı olduğu alanlardan biri kalıcı olarak epilasyon yapabilmesidir. Lazer epilasyon sadece estetik amaçlı ve konforlu olduğu için değil sağlık açısından da önemli bir yere sahiptir. Özellikle hanımlarda kasık ve bacaklarda çok sık rastlanan erkeklerde de sakal bölgesinde çok gözlenen kıl dönmesi ve batıkların tedavisinde kullanılmaktadır.

Vücudumuzdaki kıllar büyüme, dinlenme ve dökülme evrelerini geçirirler. Eğer bir kıl büyüme evresinde iken lazer uygulanırsa onun o seansta kalıcı olarak yok olması mümkündür. Bu nedenle seanslar arasında bir ila iki ay gibi süreler öngörülür. Büyüme evresinde bulunmayan bir kıla lazer uygulaması yapılır ise kıl adeta tütsülenir ve ışığı kıl köküne ulaştırma görevini tamamlayamaz. Seanslara düzenli olarak gelinildiğinde lazer epilasyonun günümüzün en başarılı uygulaması olduğunu farketmeniz mümkün olacaktır.
Seanslar, kılların yerleştiği yere ve kişinin genetik özelliklerine göre değişmekle birlikte ortalama 1-2 ay aralıklarla ve 4 ila 10 seans sürmektedir.

Cilt üzerinde 0,5 cm uzunluğuna erişmiş olan kıllar daha fazla uzaması beklenmeden önceki seansla da arasında en az 1 ay varsa epilasyon zamanı için uygundur.

Lazer epilasyonu 17 yaşından büyük olan, kıl yapısı uygun, kıl rengi ile ten rengi arasında belirgin farkı olan ve ışığa karşı aşırı duyarlılığı olmayan herkes yaptırabilir.

Sağlığa herhangi bir zararı olmayan lazer ışınlarının hedefi kıllar olup, çevre dokulara zarar vermemektedir. Olabilecek en kötü yan etkisi kalıcı olmayan lekeler olup bu durumun da tedavisi mümkündür

Lazer epilasyon sırasında kıl kökünün ısıtılması ve bu şekilde yok edilmesi hedeflenir. Bu ısıtma işlemi sırasında cildi korumak çok önemlidir. Cildin üst tabakasına zarar vermeden bu işlemi yapabilmek için cilde önceden uygulanan soğutucu başlıklar veya gazlar kullanılmaktadır. Son dönem lazer epilasyon aletlerinin soğutucu başlıklarının olması onları diğerlerinden üstün kılan en büyük özelliktir.

Hastanemizde  Alexandrite Lazer epilasyon, Diode lazer epilasyon ( ütüleme sistem ) ve Nd-Yag sistem lazer epilasyon sistemleri mevcuttur.

City Hospital Mersin