MİDE KÜÇÜLTME ( TÜP MİDE ) VE AMELİYATSIZ MİDE BALONU

OBEZİTE (ŞİŞMANLIK) NEDİR?

Dünya Sağlık Örgütü’nün obeziteyi “Sağlığı bozacak ölçüde vücutta anormal ve aşırı yağ birikmesi” olarak tanımlar, morbid obezite ise hastalık derecesinde şişmanlık olarak tanımlanır diyor.

OBEZİTE NELERE YOL AÇAR?

Obezite yalnızca görsel estetik bir sorun değildir. Obezite önlenebilir ölümlerin nedeni olarak sigaradan sonra 2.sıradadır. Şeker hastalığı(diyabet), kalp krizi, kalp yetmezliği, felç (inme), safra kesesi taşı,kanseri ve hastalıkları,pankreas hastalıkları, bazı kanserler ( kadınlarda meme, yumurtalık,rahim kanserleri erkeklerde safra kesesi,kalın barsak kanseri gibi), uyku apne sendromu, eklem hastalıkları ve cilt enfeksiyonu ve benzeri birçok hastalıklar için önemli bir risk etkenidir.

OBEZİTE ARTIK TEDAVİ EDİLEBİLEN BİR HASTALIK

Mide Küçültme (Tüp Mide) ameliyatı ve ameliyatsız Mide Balonu obezite tedavisinde kesin tedavi yöntemidir. Mide Küçültme ( Tüp Mide ) ameliyatı midenin yaklaşık %75-80’lik kısmı çıkarılmış olur ve ancak midede yaklasık 1 su bardağı kadar hacim kalmış olur. Bu ameliyatta midenin iştah hormonu (Ghrelin hormonu) salgılayan fundus kısmı da tam olarak çıkarıldığı için hastanın ameliyat sonrası iştahı azalır. Hem bu mekanizma hem de mide hacminin küçülmesine bağlı alınan kalori miktarının azalmasıyla birlikte hasta fazla kilolarını vermeye başlar.Tüp mide ameliyatının yaklasık olarak 1-1,5 saat sürüyor.

AMELİYATSIZ MİDE BALONU

Ameliyatsız ( endoskopik ) olarak uygulanan mide balonu; ameliyatsız bir şekilde hasta kısa süreli uyutularak hiçbir şey hissetmeden, endoskopik olarak ve yaklaşık 15 dakika için de gerçekleştiriliyor. Mideye yerleştirdiğimiz balon hava ile şişiriliyor ve 6 ay süre ile midede kalıyor ve 6 ayın sonunda yine ameliyatsız endoskopik olarak cıkartılıyor” dedi. Bu süre içinde hasta fazla kilolarının yüzde 30-60’nı kaybediyor,belli aralıklarla da uygulanabiliyor.